• Ramowy Rozkład Dnia

• Organizacja przebiegu dnia w naszej placówce uwzględnia szacunek dla indywidualności każdego dziecka i jego rytmu.Małe dzieci często w sposób bardzo istotny różnią się poziomem rozwoju, temperamentem, sytuacją życiową. Uwzględnienie różnice w jedzeniu, odpoczynku, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zabawie to jeden z najważniejszych wyznaczników naszej pracy pedagogicznej. Z drugiej strony staramy się tworzyć ramy, rytuały i zwyczaje, aby rozwijać dobrą orientację dzieci w otaczającym je świecie, stopniowo uczyć dzieci powtarzalności i przewidywalności pewnych wydarzeń w rytmie dnia. Dzieci uzyskują poczucie bezpieczeństwa, wiedząc że w sposób niezmienny następują po sobie pewne sekwencje wydarzeń, na przykład wiedzą, że zawsze po śniadaniu jest powitanie w kręgu albo, że odpoczywają po zjedzeniu zupy.

• Plan dnia

• Plan dnia:

• 6.30 – 8.15 - przyjmowanie dzieci, wymiana informacji z rodzicami, pożegnanie z dzieckiem, zabawy swobodne,  indywidualne, sprzątanie zabawek
            • 8.15 – 8.30 – przygotowanie do śniadania, czynności pielęgnacyjne, higieniczne
            • 8.30 – 9.00 – śniadanie, mycie rąk, zębów
            • 9.00 - 10.30 – przywitanie w kręgu, zajęcia plastyczne, muzyczne, zabawy tematyczne, zabawy ruchowe, edukacyjne, w ciepłe dni wychodzenie na taras oraz plac zabaw (aktywność według wieku i potrzeb dzieci)
            • 10.30 - 10.45 - czynności pielęgnacyjne i higieniczne, przygotowanie do posiłku
            • 10.45 - 11.00 - obiad I danie-zupa
            • 11.00 - 13.00 – przygotowanie do leżakowania, leżakowanie dzieci ( odpoczynek dzieci według potrzeb: sen, relaksacja, słuchanie muzyki, zabawy w kącikach, rysowanie), przygotowanie do obiadu
            • 13.00 - 13.30 – obiad II danie, czynności higieniczne i pielęgnacyjne
            • 13.30 – 14.30 - zabawy ruchowe, swobodne, w ciepłe dni wychodzenie na taras oraz plac zabaw
            • 14.30 – 14.45 - czynności pielęgnacyjne i higieniczne
            • 14.45 - 15.00 – podwieczorek
            • 15.00 - 16.30 - zabawy dowolne i inspirowane, zajęcia indywidualne, oczekiwanie na rodziców, rozmowy z rodzicami.